Dobre bakterie w jelitach: często zadawane pytania (FAQ)

1. Czy suplement diety ze szczepami bakterii kwasu mlekowego może być stosowany u dzieci?

Posiadamy produkt o nazwie Linex® Baby, opracowany specjalnie dla niemowląt  i dzieci. Suplement zawiera między innymi szczepy bakterii B. bifidum BB-12, zaliczane do rodzaju Bifidobacterium, pierwszych bakterii kolonizujących jelita noworodka. Co więcej, rozwój bifidobakterii wspierany jest przez składniki naturalnie występujące w mleku matki1,2. Linex® Baby to suplement diety z dobrymi bakteriami, który uzupełnia mikroflorę jelitową w trakcie i po antybiotykoterapii, podczas zmiany diety lub niezrównoważonego odżywiania oraz po biegunce.

2. Czy dobre suplementy diety ze szczepami bakterii kwasu mlekowego można stosować w trakcie podróży?

Podczas dalekich podróży mamy kontakt z wieloma nowymi rodzajami bakterii. Synbiotyki Linex® pomagają utrzymać równowagę mikrobioty jelitowej, dostarczając dobre bakterie utrudniające zasiedlanie jelit przez bakterie chorobotworcze, na które możemy być narażeni3. Preparaty osłonowe na jelita ze szczepami bakterii kwasu mlekowego należy przyjmować przed podróżą oraz w jej trakcie, aby zrównoważyć mikrobiotę jelitową, ale również po biegunce3.

3. Czy przyjmowanie preparatu zawierającego żywe kultury bakterii oznacza, że mogę jeść, co chcę?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta i brzmi: nie. Należy przyjmować dobre bakterie, ale również zadbać o zdrowe odżywianie. Odpowiednia dieta będzie wspierać organizm i zapewniać jelitom dobre samopoczucie. Szczepy bakterii kwasu mlekowego należy uważać za wsparcie, ale nie jedyne rozwiązanie. Zalecamy przyjmowanie suplementów z dobrymi bakteriami obok przestrzegania zasad zdrowej diety oraz codziennej aktywności fizycznej.

4. Czy preparaty ze szczepami bakterii kwasu mlekowego naprawdę mogą pomóc mi schudnąć?

W tym obszarze prowadzi się coraz więcej badań, a niektóre z nich4,5 sugerują powiązania między składem mikrobioty jelitowej i otyłością. Jednak my zalecamy, aby dla utrzymania dobrej formy uzyskać właściwą równowagę. Zdrowa dieta, uboga w tuczące produkty i sztuczne dodatki do żywności oraz prowadzenie aktywnego stylu życia to podstawa. Uzupełnianie diety suplementacją szczepami bakterii kwasu mlekowego może stanowić czynnik pomocniczy.

 


Piśmiennictwo:
1. Mikami et al. Pharmaceuticals (Basel). 2012;5(6): 629–642
2. Liepke C. The Febs Journal. 2002;269(2):712–718
3. McFarland L, Travel Med Infect Dis. 2007; 5(2): 97–105
4. Moran CP et al. Best Pract Res Clin Gast. 2014;28:585-597
5. Ley R, et al. Nature. 2006;444:1022-1023