Dobre bakterie jelitowe a układ pokarmowy

Jak działa twój układ pokarmowy?

Układ pokarmowy organizmu pobiera substancje odżywcze z pokarmu, które wykorzystuje do produkcji energii, wzrostu i naprawy komórek1. Sposób, w jaki to czyni, jest złożony i obejmuje różne organy, tkanki i komórki1.

Oto skrócona wersja działania układu pokarmowego:

  • Pokarm, jaki spożywasz, przechodzi do żołądka, a potem do jelita cienkiego i grubego1.
  • Enzymy trawienne produkowane w różnych częściach układu oddziałują na pokarm, aby rozłożyć go na składniki odżywcze, które są następnie wchłaniane przez twoje ciało w celu dostarczenia energii, wzrostu i regeneracji tkanek1.

Niestrawione resztki pokarmu są następnie przetwarzane i wydalane podczas ruchów jelit1. Prawdopodobnie nikt nie zdaje sobie sprawy, że cały układ pokarmowy jest pełen mikroorganizmów, takich, jak grzyby, drożdże, archeony i dobre bakterie jelitowe, które stanowią największą grupę2.

Łącznie ten ekosystem znany jest jako mikrobiota jelitowa lub bardziej potocznie: jelitowa flora bakteryjna i pomaga w trawieniu3.

Zrównoważona mikroflora to nie tylko mniejsze ryzyko chorób jelit. Czy wiesz, że…

  • Bakterie mikrobioty produkują substancje, które pomagają trawić pokarm. Bez ich pomocy, nie moglibyśmy rozkładać lignanów (które znajdują się w pokarmach takich, jak pszenica, soja, niektóre owoce i warzywa) 3.
  • Bakterie jelitowe pomagają również kontrolować perystaltykę jelit, tak, aby pokarm przechodził przez jelita w prawidłowym tempie3.
  • Dobre bakterie mikrobioty oddziałują na toksyny w pokarmie, neutralizując je i chroniąc przed nimi organizm3.
  • Szczepy bakterii kwasu mlekowego mogą również neutralizować kwasy żółciowe, unieszkodliwiając je3.
  • Mikrobiota jelitowa pomaga chronić organizm przed szkodliwymi patogenami4.

A więc, jak pomagają dobre bakterie?

Szczepy bakterii kwasu mlekowego to „żywe organizmy, które podawane w odpowiednich ilościach wywierają korzystne działanie w organizmie gospodarza”5. Przyjęte w postaci synbiotyków, mogą pomóc w uzupełnieniu mikrobioty jelitowej i utrzymaniu jej równowagi6.

Dobre bakterie w jelitach - wewnętrzna równowaga

W przypadku osoby dorosłej, dbającej o zdrowe odżywianie i prowadzącej zdrowy tryb życia, która nie boryka się z żadnymi chorobami, układ pokarmowy z reguły działa prawidłowo.

Jednak kiedy równowaga między dobroczynnymi i szkodliwymi bakteriami jest zakłócona, wówczas pojawiają się objawy zaburzeń flory bakteryjnej jelit3.

Jak odbudować florę bakteryjną? Zalety dobrych bakterii Linex®

Dobre bakterie Linex®, dostępne w aptekach bez recepty, zawierają liofilizowane żywe kultury bakterii kwasu mlekowego z rodzaju: Lactobacillus, Bifidobacterium, które występują naturalnie w mikrobiocie jelitowej7.

 


Piśmiennictwo:
1. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (NIDDK). Dostępne na stronie internetowej: http://www.niddk.nih.gov/health-information/health-topics/Anatomy/your-digestive-system/Pages/anatomy.aspx. Dostęp: czerwiec 2016.
2. 2 Hoffman C, et al. PLOS ONE. 2013;8(6):1–12.
3. Zhang YJ, et al. Int Journ of Mol Sci. 2015;16(4):7493–7519.
4. Belkaid Y, et al. Cell. 2014;157(1):121–141.
5. Conlon M, et al. Nutrients. 2015;7:17–44.
6. Mitsuoka T. Asia Pac J Clin Nutr. 1996;5(1):2–9.
7. Linex®. Charakterystyka produktu leczniczego.