Powstawanie mikrobioty jelitowej

Mikroflora jelitowa człowieka kształtuje się już w momencie narodzin. Przewód pokarmowy płodu jest jałowy i dopiero podczas kontaktu z drogami rodnymi matki podczas porodu, następuje jego pierwszy kontakt z mikroorganizmami.

Jak kształtuje się mikroflora jelitowa u dzieci?

Pierwotnie noworodek zasiedlany jest przez bakterie względnie beztlenowe, pochodzące z pochwy matki. Po kilku dniach jelita zasiedlają bakterie z rodzaju Bifidobacterium, Lactobacillus i inne. Ponadto w pierwszych dniach życia na kształt mikroflory jelitowej noworodka wpływa też otoczenie (szpital, dom, kontakt z innymi osobami) i znajdujące się w nim bakterie.

Rozwój mikrobioty jelitowej od narodzin do starości

Mikroflora jelitowa rozwija się i zmienia pod względem liczby i gatunków drobnoustrojów. Okres tworzenia się względnie stałej mikroflory przewodu pokarmowego trwa do około 3. roku życia. To, jakie dobroczynne bakterie znajdą się w przewodzie pokarmowym do 3.roku życia, będzie wpływało na skład mikroflory również wtedy, gdy dziecko dorośnie. Warto jednak pamiętać, że mikroflora jelitowa rozwija się wraz ze swoim gospodarzem i przystosowuje się do jego cech genetycznych, diety i otoczenia, w jakim on przebywa.