Czy wiesz, że stosowanie suplementów diety zawierających szczepy bakterii kwasu mlekowego pomogą ci odzyskać wewnętrzną równowagę jelit? Oto 15 przydatnych faktów i liczb o dobrych bakteriach jelitowych, które powinieneś wiedzieć.

Stosowanie suplementów diety zawierających szczepy bakterii kwasu mlekowego pomagą nam odzywskac wewnętrzną równowagę.

Oto kilka przydatnych faktów i liczb o dobrych bakteriach:

1. Rosyjski naukowiec i noblista Élie Metchnikoff, jako pierwszy zdał sobie sprawę z korzyści stosowania żywych kultur bakterii (lub dobrych bakterii), już w 1907 roku.

2. Dziś suplementy diety dla mężczyzn, kobiet i dzieci ze szczepami bakterii kwasu mlekowego stosuje się powszechnie. Żywe kultury bakterii znajdują się w wielu produktach mleczarskich oraz produktach leczniczych (np. popularne osłony do antybiotyku)1.

3. Sandoz wytwarza preparaty ze szczepami bakterii kwasu mlekowego od ponad 30 lat, natomiast Linex® jest marką numer 1 w Europie Środkowej i Wschodniej2. W ofercie znajdują się suplementy diety dla dzieci – Linex® Baby i synbiotyk - Linex® Forte.

4. Preparaty ze szczepami bakterii kwasu mlekowego w jelitach pomagają przyswajać duże ilości witamin, takich jak witamina K, witaminy z grupy B oraz krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, z których wszystkie mogą korzystnie wpływać na nasze zdrowie1,3.

5. Bakterie kwasu mlekowego wspomagają ochronę organizmu, wyprzedzając mikroorganizmy chorobotwórcze w wyścigu po składniki odżywcze, tym samym zapobiegając ich namnażaniu się4. Zdrowe jelita to mniejsza podatność na infekcje!

6. Nieprawidłowa dieta, brak ćwiczeń i stres, to wszystko może mieć negatywny wpływ na naszą mikroflorę jelitową. Suplementy z dobrymi bakteriami mogą pomóc w odbudowie flory bakteryjnej jelit5.

7. Wpływ antybiotyków na organizm jest dwojaki: antybiotyki mogą zabijać bakterie chorobotwórcze, które wywołują zakażenie, ale mogą też szkodzić dobroczynnym bakteriom w jelitach, które nam pomagają6.

8. Dobre bakterie mogą przywrócić równowagę w przewodzie pokarmowym po stosowaniu antybiotyków5,7.

9. Dyskomfort zdarza się często podczas podroży, ponieważ organizm jest podatny na działanie obcych bakterii. Skutkiem może być biegunka podróżna8.

10. Czy wiesz, że Krople Linex® Baby zawierają żywe, liofilizowane bakterie rodzaju Bifidobacterium i Lactobacillus, tj. występujące naturalnie w organizmie człowieka bakterie kwasu mlekowego?9

11. Prawidłową mikroflorę jelitową może zaburzać wirusowe lub bakteryjne zakażenie jelit oraz stosowanie antybiotyków bez osłony.

12. Mikroflora jelitowa rozwija się wraz ze swoim gospodarzem i przystosowuje się do cech genetycznych, diety i otoczenia, w jakim przebywa9.

13. Flora bakteryjna jelit dzieci poniżej 3 roku życia podlega znacznym wahaniom i jest bardziej podatna na wpływ czynników środowiskowych niż ma to miejsce w przypadku osób dorosłych9.

14. Zachowanie dzieci w pierwszych trzech latach życia wskazuje na ich silną ekspozycję na drobnoustroje, np. przez pobieranie pokarmu bezpośrednio ze skóry matki, częste wkładanie rąk, stóp i przedmiotów do ust oraz kontakt rąk z podłożem, szczególnie w fazie raczkowania i wczesnego chodzenia9.

15. Bakterie należące do rodzajów Lactobacillus i Bifidobacterium (zwane także bakteriami kwasu mlekowego) stanowią obok innych mikroorganizmów naturalny składnik ludzkiej mikroflory jelitowej. Skład jej jest odnawialny. Zmiana ilości bakterii w jelitach jest procesem normalnym dla organizmu9.

 


Piśmiennictwo:
1. Ciorba MA. Clinical gastroenterology and hepatology. 2012;10(9):960-968
2. Nicholas Hall's global OTC database' DB6. Europa Środkowa i Wschodnia obejmuje następujące kraje: Bułgaria, Chorwacja, Republika Czeska, Węgry, Kazachstan, Litwa, Polska, Rumunia, Rosja, Słowacja, Słowenia, Turcja i Ukraina. Dane na żądanie
3. Zhang YJ, et al. Int Journ of Mol Sci. 2015;16(4):7493-7519
4. Travers M, et al. J Parasitol Res. 2011; 2011: 1–11
5. D'Souza AL, et al. BMJ, 2002;324:1-6
6. Mayo Clinic, Antibiotic-associated Diarrhea, http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/antibiotic-associated-diarrhea/basics/causes/con-20023556. Dostęp: czerwiec 2016.
7. Sanders ME. Clin Infect Dis. 2008;46:S58–61
8. McFarland L, Travel Med Infect Dis. 2007; 5(2): 97–105
9. Ulotka produktowa Linex® baby